Lité podlahy se dostávají do domácností

Posted in Top odkazy.

Rozhodnete-li se pro novou podlahu, ať už lino, PVC podlahu nebo "plovoučku", musíte mít dokonale rovný podklad. V opačném případě je výsledek naprostým fiaskem a tížený efekt je pryč, podlaha je křivá na všechny strany nebo začne vrzat a následně rozpraská. Abychom vyrovnali povrch, před položením finální vrstvy, používají se tzv. nivelační stěrky. Ale co když chceme pouze beton jako finální vrstvu na podlaze? Dnešní technologie to umožňují, jedná se o tzv. lité podlahy. Je velmi důležité abychom tyto dva pojmy od sebe odlišovaly, už víme, že se jedná o úplně jinou věc, i když se obě technologie nanáší stěrkami.

polyuretanová stěrka

Epoxidové podlahy

V tomto článku se budeme věnovat čistě litým podlahám. Představíme si tři nejzákladnější typy těchto podlah. Nejpopulárnějším typem jsou podlahy na bázi epoxidových pryskyřic. Ty se aplikují přímo na betonovou podlahu. Díky tloušťce maximálně 5 mm je potřeba mít podklad dokonale hladký a rovný! Na to mnoho lidí zapomíná a výsledkem jsou oči pro pláč.

Jejich velká obliba je hlavně kvůli výborným izolačním schopnostem a dle použité pryskyřice různým specifickým vlastnostem. Jedná se o velmi mechanicky i chemicky odolné materiály, někdy s protiskluzovou nebo antistatickou úpravou. Jakmile se podlaha vylije, vytvoří dokonalou rovinu, takže ji nemusíte dál upravovat. Puntičkáře zejména potěší fakt, že lze tónovat podle odstínů RAL.

Polyuretanové podlahy

Tento typ podlah je specifický díky schopnosti uzavřít podklad podlahy a zamezit vzlínání vlhkosti. Polyuretanovou stěrku lze také použít jako vysoce účinnou parozábranu, pokud hodláte položit například Marmoleum, které je citlivé na vlhkost. Polyuretan se nanáší na povrchově upravené betony nebo asfalt.

Cementové podlahy

Postupem času si prodírají své místo na výsluní také lité podlahy na bázi probarvených cementových hmot. Málokdo však ví, že jsou známější ve světe víc než u nás, přestože se vyráběly ve Vápenné jako Terralit DB. Hlavní složkou, která vytváří cement velmi tvrdý a odolný je tzv. kafein, jehož je dnes nedostatek.

Dříve byly lité podlahy a podlahové stěrky výsadou čistě průmyslových podlah. Postupem času se z nich ale stávají trendy prvky moderních domácností. Mezi jejich hlavní přednosti lze zařadit zejména:

  1. zpevnění podlahové konstrukce,
  2. možnost designového doladění s interiérem,
  3. bezúdržbovost a snadné čistění,
  4. vysoká mechanická i chemická odolnost.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit